ATHLETICS 2020 RESULTS

RESULTS

HOUSE 

St Catherine 696

St Margaret 584

St Mary      488

St Rose    441

 

New Records

Suluama Vaeau-Mulitalo

Senior Discus new 34.92 from Lousie Ranford 2009 26.60m

Senior Shot Put new 11.20 – new due to change of weight to 3kg

 

Champions

Junior Tia’ane Tavita – 1st 200m,1st Long Jump, 2nd 100m,

Intermediate Sasha Thakkar – 1st 400m, 1st HJ, 2nd 200m, 3rd Long Jump

Senior Grace Kairua – 1st 100m, 1st 200m, 1st High Jump

 

Western Zones

Seniors: Grace Kairua – 100m, 200m, Long Jump, High Jump?

Belladonna Vui – Long Jump

Suluama Vaeau-Mulitalo – Shot Put, Discus

Rachel (Beauty) Ah Lin – Shot Put

Charissa Nepo – Shot Put 

 

Intermediate:

Margaret Alotafa – Long Jump

Breanna Ah Sam – Shot Put

Ola Taala – Shot Put, 100m

Hope Maka – shot Put

 

Junior:

Sienna Mulcahy – 100m, High Jump

Tracie Bene – LJ

Tia’ane Tavita – 100m, 200m?, LJ

Swimming 2020 RESULTS

SWIMMING CHAMPIONS

YEAR 7 Laura Hammond – 1st in all races

YEAR 8

Carolann Faeamani – 

1st in Breaststroke, Freestyle, Butterfly and 3rd in Backstroke

Charlotte Harvey – 

2nd in Backstroke, Freestyle (first in heats), Butterfly and 3rd in Breaststroke

Caitlyn Lupeitu’u

1st in Backstroke, 2nd in Breaststroke, 3rd in Freestyle

Junior

Amanda Saw

1st in Backstroke, Breaststroke & Freestyle

Sophie Blomfield

1st Butterfly, 2nd Breaststroke, 3rd Backstroke & Freestyle

Intermediate

Bethany Friend

1st in all four races

Stella Hammond

2nd Breaststroke, Freestyle, Butterfly and 3rd in Backstroke

Senior

Isra Rahman-Cresswell 

1st in all four races

HOUSE CHAMPION

St Catherine’s 463

St Rose’s 365

St Mary’s 347

St Margaret’s 235

NEW RECORD

Carolann Faeamani Year 8 Breaststroke 43.06    from Olivia Stairmand in 2018 43.85

SPORTS AWARDS OCTOBER 2019

SPECIAL AWARDS

UP AND COMING UMPIRE     Jordan Skinner

MOST VALUABLE UMPIRE   Jill & Jull De Vega

Tournament Week Netball Ambassador      Jessica Tobin

BLUES                             Hannah Anderson

SPORTSPERSON OF THE YEAR

YEAR 7                               Ava Mckean-Ross

YEAR 8                               Mia Swann

YEAR 9                               Bethany Friend & Sasha Thakkar

YEAR 10                              Hope Maka

YEAR 11                               Suluama Vaeau-Mulitalo

SENIOR/YEAR 12             Sila Matautia

TOP TEAM

Auckland Collegiate Lawn Bowls – Pairs Winners :                          Dayna Gates & Krychelle Espinosa

OUTSTANDING SPORTING ACHIEVEMENT                                 Graciella Del Rosario

BRODEUR SHIELD          Dayna Gates

DUX LUDORUM               Hannah Anderson

Close Menu